Slovenska glasbena skupina Matter je leta 2018 izdala albume Troglav I, Troglav II in Troglav III [1]. Ti nas s svojimi barvami lahko takoj spomnijo na našo trobojnico, prepoznamo pa lahko tudi stilizirano obliko najvišje slovenske gore. A to je le eden od primerov, kako sodobni slovenski umetniki obravnavajo simbol slovenstva in se mu na svoj način tudi poklonijo. Nekaj si jih oglejmo skupaj!
Skupina Matter (sestavljajo jo Dacho, Tunja in Levanael) in njihovi Troglav I, Troglav II in Troglav III (od L proti D). Vir: slovenska Wikipedia.
Ste že slišali za neoavantgardno skupino OHO? Skupina velja za pionirja sodobnih umetniških praks pri nas, saj se je med drugim ukvarjala z land artom, body artom in performansom, z gotovostjo pa lahko tudi rečemo, da spada med najpomembnejše predstavnike avantgardne umetnosti v Vzhodni in Srednji Evropi šestdesetih let prejšnjega stoletja. Leta 1968 je v božično-novoletnem času v Parku Zvezda postavila živo skulpturo Triglav. Namen? Novoletno darilo Ljubljančanom, ki se jim ni bilo treba odpraviti v Julijske Alpe, da bi videli Triglav, temveč so ga dobili praktično pred domači prag. Izredno vlogo pa ima za nas dokument tega ljubljanskega performansa, ohranjen v obliki videoposnetka. Dolg je štiri minute in prikazuje člane Davida Neza, Milenka Matanovića in Draga Dellabernardino, ki stojijo en ob drugem na višjem nivoju, srednji član pa na najvišjem nivoju. Čez telo so pokriti z nekakšnim temnim pregrinjalom, iz odprtin pa gledajo njihove glave. Mimo njih hodijo Ljubljančani: nekateri se ustavijo in si ogledujejo akcijo, spet drugi gredo mimo njih ne da bi jim posvečali kakšno posebno pozornost.
Zgoraj sem omenila 'performans'. Pa si poglejmo, kaj ta beseda sploh pomeni! Performans je nek dogodek v času in prostoru (za lažje predstavljanje ga morda lahko opišemo tudi kot nekakšno gledališko predstavo), ki je lahko uprizorjen zgolj enkrat in nima ponovitev. Če nisi zraven, ko se odvija, ga ne moreš poznat, razen če ti ga nekdo opiše oziroma prebereš njegov opis. Besede performans ne spreminjamo in je ne prevajamo iz njene angleške oblike performance v recimo predstava, saj ta v slovenščini pomeni nekaj drugega. Fotografija in videoposnetek v sodobni umetnosti lahko služita kot dokument (morda dokaz) nekega performansa in se ju torej primarno ne ocenjuje nujno z estetskega vidika. Če ne bi imeli ohranjenega posnetka performansa skupine OHO, ne bi točno vedeli, kako je potekal, prav tako ne bi bi poznali reakcije mimoidočih.
Zdi se, da je prav to v mislih imela skupina IRWIN (delujoča v okviru kolektiva Neue Slowenische Kunst), ko je leta 2004 naredila rekonstrukcijo performansa skupine OHO. Če je videoposnetek iz leta 1968 narejen s tehnologijo, ki so jo takrat pač imeli pri roki, in zdi se, da tudi na hitro in brez misli na »lepo sliko«, so se IRWIN-i osredotočili prav na slednjo. Zaradi nove tehnologije je fotografija (dokument) izdelana do podrobnosti in predvsem za oko fotografskega aparata, radovedni mimoidoči jih v tem primeru ne zanimajo. Skupina IRWIN je želela ohraniti prvotno idejo skupine OHO: njihove izvirne koncepte (ideje) je moč ponoviti kjerkoli v kakršnikoli obliki že in zato čisto identična postavitev z »originalom« ni nujna.
V tem duhu so svoj performans izvedli umetniki, ki so se poimenovali Janez Janša, Janez Janša in Janez Janša. Leta 2007 so se namreč dali fotografirati na Triglavu, akcijo oziroma rekonstrukcijo pa so poimenovali Triglav pod Triglavom. Kot vidimo, so ohranili izvirno idejo, da se akcijo lahko izvede kjerkoli v kakršnikoli obliki. Fotografije (dokumenti) so tri (torej bi lahko rekli, da gre za triptih), natisnjene na papir, ki ima na hrbtni strani časopisne strani slovenskih časopisov Dnevnik, Delo in Večer s članki, ki govorijo o raznih pomembnih dogodkih, ki so se odvili na državni ravni.
Zgornja slika: Janez Janša, Janez Janša in Janez Janša na Triglavu.
Spodnja slika: triptih Triglav na Triglavu na občasni razstavi. Vir obeh slik: spletna stran Muzeja sodobne umetnosti Metelkova. Bralci članka se lahko poigramo in poiščemo razlike in podobnosti v postavitvah skupin OHO, IRWIN in Janezov Janše.
A vrnimo se k skupini, omenjeni v uvodu! Pred nekaj leti je Muzej sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani pripravil projekt, kjer so umetnike pozvali k lastni interpretaciji te danes že kar ikonične podobe, in kdo ve, morda pa bi morali gledati tudi naslovnice albuma Troglav kot svojevrstno interpretacijo performansa Triglav?
Spoznali smo torej nekaj primerov naše sodobne umetnosti, ki je črpala navdih iz slovenskega nacionalnega simbola. Omenjene akcije skupin OHO, IRWIN in Janezov Janš so na ogled v stalni zbirki +MSUM. Ko se bodo kulturne inštitucije po karanteni odprle, ne pozabite podpreti vodičk in vodičev (ki so povečini plačani na vodstvo) in si v njihovi družbi oglejte kakšno zbirko, ki je še ne poznate. Morda se kje srečamo!
[1] Naslovnice je oblikoval Emil Kozole iz kolektiva Ljudje, ki je za svoje delo tudi prejel priznanje Brumen na 9. bienalu slovenskega oblikovanja.
Komentarji